Jadasz w biegu? Sprawdź czym to grozi…

Każdego ranka obserwuję przechodniów jak z kawą lub bułką w ręku gnają przed siebie. Podobna sytuacja ma miejsce na przerwach w pracy czy też w szkole. W dobie pospiechu trudno o chwilę, aby w spokoju usiąść przy stole i zjeść śniadanie.

W 2013 roku przeprowadzono w Japonii badanie. Analizie poddano osoby obu płci powyżej 40 roku życia. Poproszono Ich o wypełnienie ankiet. W rezultacie otrzymano dane:

Mężczyźni zdecydowanie szybciej spożywają posiłki.

Spożycie posiłków maleje wraz ze wiekiem.

Mniejsze tempo spożywania posiłków idzie w parze ze zmniejszeniem masy ciała. Wynika to z tego, że w trakcie żucia do naszego mózgu dociera informacja „jestem syty”. Tempo transportu jest takie samo zarówno w przypadku szybkiego posiłku jak i leniwego delektowania się każdym kawałeczkiem dania. Zasada jest taka: szybciej jemy, odczuwamy sytość po większej ilości kęsów.

Szybkie tempo jedzenia zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Szybkość spożywania posiłków wśród respondentów była wprost proporcjonalna do skurczowego ciśnienia krwi, cholesterolu LDL, triacylogliceroli, HbA1c we krwi.

Wniosek jest prosty! Warto wygospodarować czas na spokojne posiłki. Starajmy się ograniczać jedzenie w biegu.

Żródło: Impact of eating rate on obesity and cardiovascular risk factors according to glucose tolerance status: the Fukuoka Diabetes Registry and the Hisayama Study.

Ohkuma T1, Fujii H, Iwase M, Kikuchi Y, Ogata S, Idewaki Y, Ide H, Doi Y, Hirakawa Y, Mukai N, Ninomiya T, Uchida K, Nakamura U, Sasaki S, Kiyohara Y, Kitazono T.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s