Kiedy wprowadzamy gluten do diety dziecka?

Aktualnie gluten jest tematem numer 1. Pojawia się wiele  źródeł, jednak brak jednoznacznych informacji. W szkole wkładano mi do głowy, że gluten należy podawać dzieciom między 4 a 7 miesiącem życia. Sprawdźmy co mówią na ten temat wyniki badań…

Jedno z badań ze Skandynawii przeprowadzone na 1000 dzieciaci pokazują, że czas wprowadzenia glutenu nie ma znaczenia. Nie ma znaczenia czy jest to 4 czy też 6 miesiąc.

Kolejne badanie przeprowadzono we Włoszech na 800 dzieciach w wieku 6 i 12 miesięcy. W rezultacie stwierdzono, że zarówno karmienie piersią jak i późniejsze wprowadzenie glutenu nie miały wpływu na wystąpienie celiakii u dzieci.

Zgodnie z założeniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci gluten wprowadzamy stopniowo w 4-7 miesiącu, w okresie kiedy dziecko jest jeszcze karmione piersią. Na ten fakt zwraca również uwagę Amerykańska Akademia Pediatrii. Twierdzą Oni, że istotną rolę w tolerancji glutenu odgrywa nie tylko sam fakt karmienia piersią, ale również jego długość.

Jak widzicie badania nie dość, że nie potwierdzają zalecanych założeń, do tego jeszcze nie podają żadnych konkretów. W sumie, zgodnie możemy stwierdzić, że karmienie piersią, wielkość porcji ekspozycji glutenu oraz czas ekspozycji nie ma większego znaczenia. Pozostaje nam w takiej sytuacji zdać się na zdrowy rozsądek. Gluten wprowadzamy między 4, a 7 miesiącem małymi porcjami (np. pół łyżeczki dziennie przez pierwsze miesiące). Najważniejsze jest to, aby obserwować naszego maluszka i dostosować sposób wprowadzania nowych pokarmów indywidualnie. Warto pamiętać o tym, że zbyt długie zwlekanie może skutkować późnym rozpoznaniem schorzenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s