Kreatyna poprawia adaptację mięśni

Kreatyna jest jednym z najbardziej znanych i badanych naturalnych dodatków do żywności. Większość badań koncentruje się na tematyce wpływu kreatyny jedno wodnej na wydajność organizmu oraz zdrowie; jednakże istnieje wiele innych form kreatyny dostępnych w sprzedaży na rynku suplementów i odżywek dla sportowców.
Bez względu na formę regularna suplementacja zwiększa siłę, wpływa na masę beztłuszczową i strukturę mięśni (znaczniej w przypadku treningu oporowego siłowego, niż samego oporowego). Kreatyna może być wykorzystywana również przez innych sportów; przykładowo sprint lub trening wytrzymałościowy.

Okazuje się jednak, że efekt działania kreatyny maleje wraz ze wzrostem czasu poświęconego na ćwiczenia. Nie wszystkie osoby reagują podobnie na suplementację. Pomimo to, ogólnie przyjęte jest, że zwiększa ona magazynowanie kreatyny i sprzyja szybszej regeneracji adenozynotrójfosforanu pomiędzy ćwiczeniami o wysokiej intensywności. W wyniku tego zwiększa się wydajność oraz wzrasta adaptacja w trakcie treningu.

Najnowsze badania sugerują, że kreatyna w ilości 0,1 g/ kg masy ciała w połączeniu z treningiem poprawia adaptację mięśni na poziomie komórkowym i subkomórkowym.

Aktualnie spożywanie kreatyny jako suplement doustny jest powszechnie uważane za bezpieczne i etyczne. Niestety nie można zagwarantować całkowitego bezpieczeństwa, zwłaszcza, gdy zażywa się ją przez długi okres.


Źródło:  R. Cooper, F. Naclerio, J. Allgrove, A. Jimenez: Creatine supplementation with specific view to exercise/sports performance: an update. Journal of the International Society of sports Nutrition 2012, 9:33

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s